O hliníku

Hliník proti pocení

Chlorohydrát hliníku

Často je slýcháno ze všech stran, že je hliník v těle velmi škodlivý. Je sice pravda, že ve většině případů dovede napáchat paseku, jsou ovšem i případy, kdy je hliník skutečným přítelem a to především u lidí, kteří trpí nadměrným pocením.

Svařování hliníku

Sváření hliníkových materiálů

Svařování železa je poměrně snadné a lze ho učinit mnoha způsoby, ale jak je to u hliníku? Hliník lze rovněž svařovat mnoha způsoby a stejně tak jako železa, tak i zde je nutné, aby byl povrch hliníkových dílů, které se budou svařovat, dokonale čistý. Nejsou zde myšleny pouze větší mechanické nečistoty, ale především oxidická vrstva Al2O3.

Historie hliníku je dlouhá a tajemná

Hall-Heroult autoři procesu získávání čistého hliníku

Hliník není jen tak obyčejný kov a ačkoliv mnoho encyklopedií tvrdí, že se využívá pouze necelé dvě století, tak opak je pravdou. Skutečnost je taková, že byl tento prvek objeven již před naším letopočtem. V té době ovšem nikdo nevěděl, o jaký prvek se jedná a tak se využíval bez toho, aniž by se znaly jeho bližší specifikace.

Hliník jako výkupní komodita

Vývoj cen hliníku na komoditní burze

Stejně tak jako měď, tak i hliník je považován za výkupní komoditu, která zažila období své slávy i úpadku. Důvod výkupu kovů je jasný, pro společnosti, které z kovů vyrábějí, je levnější koupit čistý zdroj hliníku, nežli platit za jeho náročnou a drahou těžbu.

Hliník jako vodič

Hliníkové vodiče a dráty

Mezi jednu z mnoha skvělých vlastností hliníku patří vodivost. Snad každý si pamatuje staré hliníkové rozvody, které ještě dnes v mnoha starších zástavbách plnohodnotně plní svoji funkci. Mladší generace se s hliníkovými vodiči již tak často nesetká, jelikož současné normy jeho používání příliš nedovolují.

Jaké jsou slitiny hliníku?

Tavení hliníku a jeho slitin

Hliník je ultralehký kov a díky jeho vlastnostem se jedná o prvek, který je jednou z nejčastěji využívaných příměsí pro výrobu různých druhů slitin, které se díky němu stávají zcela perfektní pro široké množství využití.

Působení hliníku na lidské zdraví

Pánve a příbory z hliníku

Na hliník a jeho souvislosti s lidským zdravím je mnoho názorů, zatímco mnozí považují tento prvek za hrozbu, tak jiní v něm vidí moderní esenci, která dokáže vdechnout život mnoha skvělým slitinám a tvořit předměty výjimečných vlastností.

Alobal, velmi tenká hliníková fólie

Zmačkaná hliníková fólie - alobal - alufólie

Alobal, hliníková fólie, aluminiová fólie, alufólie nebo někdy také „stříbrný papír“, je označení pro velmi tenkou fólii o tloušťce mezi 0,004 a 0,02 mm, která se vyrábí z hliníku jeho válcováním. České označení vzniklo spojením slov „Al“ (chemická značka pro hliník) a „obal“.

Hliníkové slitiny

Alobal (hliníková fólie)

Jaké jsou nejčastější slitiny hliníku a k čemu se využívají? Jaké mají jednotlivé slitiny klady a zápory? Proč je slitina pro většinu aplikací lepší než čistý hliník?

Základní vlastnosti a výroba hliníku

Čistý hliník

Hliník a především jeho různé slitiny zná snad každý z nás. Lze říci, že nás v dnešní době obklopuje na každém našem kroku. Je tomu ale docela nedávno kdy se s rozmachem nových technologií začal hliník objevovat v běžném životě a nakonec pronikl i do předmětů denní potřeby. Pojďme společně zjistit co hliník vlastně je.