Působení hliníku na lidské zdraví

Pánve a příbory z hliníku

Na hliník a jeho souvislosti s lidským zdravím je mnoho názorů, zatímco mnozí považují tento prvek za hrozbu, tak jiní v něm vidí moderní esenci, která dokáže vdechnout život mnoha skvělým slitinám a tvořit předměty výjimečných vlastností.

Za často potupný pohled na hliník se postaraly především vědecké poznatky, které určily, že je hliník ve větší dávce pro tělo škodlivý a může vyvolávat až Alzheimerovu chorobu. Většina těchto faktů byla sestavována v době, kdy byly továrny s hliníkem v plném proudu a nedbalo se příliš na bezpečnost práce. Pravidelné vdechování hliníkového prachu se pak výrazně projevilo na zdravotním stavu zaměstnanců hliníkáren. V běžném životě je však prakticky nemožné se do takové situace dostat.

Hliník nejen v kuchyni

Snad každý si pamatujeme hliníkové příbory, kastroly a dokonce také termosky a hrnky. V současnosti už jen zřídka naleznete v prodeji tento sortiment, postarala se o to jedna z vlastností hliníku a to je reakce s kyselým prostředím. V běžném stavu je hliník neškodný a ani jeho pravidelné používání nemůže způsobit jakékoliv uvolnění nebezpečných látek. Pouze ocet je v kuchyni jedinou reakční látkou, se kterou se při kontaktu stává prostředkem pro lehké uvolněné molekul hliníku.

Je třeba však poznamenat, že moderní zpracování hliníku si dovedlo poradit už se všemi typy kuchyňského náčiní, které má již takovou povrchovou úpravu, aby k uvolňování nemohlo dojít. Je však třeba se vyvarovat vetešnictvím, které prodávají ještě staré nádobí.
Hliník je běžnou látkou nejen v továrnách, ale i ve volné přírodě, každý den konzumujeme velké množství hliníku i při konzumaci mléčných výrobků a zeleniny. Hliník je v malém množství neškodný a dokonce se stále v medicínském průmyslu považuje za jednu z látek, které jsou nenahraditelné. Hliník je skutečně hrozbou jen v případě, když se nadměrně používá jídlo balené v hliníku, hliníkové konzervy, sojová mléka, špenát v nadměrném množství aj. Jinak lze považovat výskyt hliníku za neškodný. V oblasti použitelnosti se jedná o jednoho z nejlepších pomocníků člověka.Můžete vložit komentář, nebo trackback z Vaší stránky.

Vložte komentář