Hliník proti pocení

Chlorohydrát hliníku

Často je slýcháno ze všech stran, že je hliník v těle velmi škodlivý. Je sice pravda, že ve většině případů dovede napáchat paseku, jsou ovšem i případy, kdy je hliník skutečným přítelem a to především u lidí, kteří trpí nadměrným pocením.

Kdo to nezažije, ten nepochopí, nadměrné pocení se nazývá hyperhydróza, jde o nepříjemnou tělesnou vadu, při které se dotyčný potí i při menším pohybu nebo i ve stavu klidu. Takto postižení lidé mají několik možností, jak tento stav řešit, mohou si nechat potní žlázy v některých místech odstranit, mohou chodit na injekce, ale mohou také používat látky obsahující hliník, které se postarají o blokování potních žláz.

Hlinité soli

Antiperspirant obsahující hliník

Antiperspirant obsahující hliník

V kosmetice se nejčastěji využívá chlorohydrát hliníku. Dodnes obsahuje většina deodorantů nebo antiperspirantů hlinité soli. Samotné hlinité soli jsou hlavní složkou těchto přípravků a pokud není uvedeno, že v daném přípravku hlinité soli nejsou, obvykle se v něm vyskytují. Hliník se v těle chová opravdu zajímavým způsobem, na rozdíl od ostatních látek, působí podobně jako estrogen a ve chvíli, kdy se dostane ke žlázám, tak je zablokuje.

Tento efekt je od hliníku očekávaný a vítaný. Bohužel žlázy nevydrží blokovat věčně a tak je nutné daný přípravek používat opakovaně. Hliník je v těle toxický, nedokáže se vstřebat a vylučování trvá velmi dlouhou dobu, jelikož se vylučuje především močí a nikoliv potními žlázami.

Hliník jako dočasné řešení

Přípravky s obsahem hliníku se doporučují používat jako dočasná řešení, nikoliv jako trvalá. Jedním z dříve používaných prostředků proti pocení byl kamenec, neboli síran hlinitý. Dokonce i v dnešní době ho lze zakoupit v mnoha drogeriích. Má mnoho podob, od malého hranolku až po prášek aj.
V případě obtíží s pocením jsou osvědčenou metodou botoxové injekce, které mají účinnost necelý rok a pak také chirurgická řešení, která jsou trvalá. Výrazné zdravotní problémy jsou v přípravcích z hliníkových solí ojedinělá, je ovšem mít na paměti, že hliník v těle je hodný sluha, ale zlý pán.

Další informace naleznete i v našem dalším článku na podobné téma – působení hliníku na lidské zdraví.



Můžete vložit komentář, nebo trackback z Vaší stránky.

Vložte komentář